Jak wybrać kantor wymiany walut?
Wysokie nasycenie rynku kantorów w Polsce, a w szczególności w Warszawie, sprawia, że wybór właściwego miejsca może być utrudniony. Czym kierować się przy wyborze biura wymiany walut?
2017-03-17, 16:37

Rosnąca popularność zagranicznych wyjazdów, zarówno weekendowych, jak i tych nieco dłuższych sprawia, że zapotrzebowanie na waluty zagraniczne rośnie z miesiąca na miesiąc. Wśród tych walut coraz częściej jest to nie tylko euro, dolar, frank czy funt, lecz również takie pozycje jak lari gruzińskie, dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy reale brazylijskie. Przy poszukiwaniu, w szczególności tych bardziej egzotycznych walut, znalezienie dobrego kantoru, któremu możemy na dłużej zaufać może być problematyczne – o tym jak to zrobić pisze Aleksander Pawlak - menedżer działu dewizowego Tavex.

Szerokość oferty

Przy wyborze kantoru, w którym chcemy wymienić walutę teraz, jak i potencjalnie w przyszłości, warto zwrócić uwagę na wybór walut oferowanych przez kantor. Coraz szersza i tańsza oferta linii lotniczych sprawia, że w kręgu naszych podróżniczych zainteresowań mogą pojawiać się nawet takie destynacje jak Korea Południowa, w której operuje się w koreańskich wonach czy Mauritius ze swoimi rupiami. Posiadając swój sprawdzony kantor oferujący tego typu waluty, wiemy dokąd udać się w razie potrzeby.

Dostępność walut od ręki

Jest to poniekąd powiązane z poprzednim punktem. Wiele kantorów oferuje bardzo szeroki wybór walut, jednak nie posiadają ich na stanie - zazwyczaj proszą klientów o oczekiwanie od godziny do kilku dni. Natychmiastowa dostępność walut jest dużą wartością - wtedy nawet w pilnych sytuacjach wiemy, że możemy liczyć na nasz kantor i nawet egzotyczne waluty dostaniemy na 2 godziny przed wyjazdem. Dzięki temu nie musimy martwić się o zaopatrzenie w obcą walutę.

Kursy walut

Ten punkt jest na szczęście dość prosty do porównania - wystarczy wejść na strony internetowe kilku kantorów z naszego miasta i porównać aktualne kursy interesującej nas waluty. Warto zwrócić uwagę na dwa istotne elementy. Po pierwsze, wiele kantorów wymiany walut prezentuje kursy hurtowe, czyli takie jakie obowiązują przy wymianie określonej kwoty, na przykład 3.000 PLN. Oznacza to, że w przypadku cen detalicznych możemy spodziewać się absolutnie innych cen, ze spreadami często 2-3 razy większymi niż w podawanych na stronie cenach.

Dodatkowe elementy wymiany

Wymiana walut w kantorze nie powinna wiązać się ze złymi skojarzeniami o niemiłej obsłudze i wymianie w conajmniej podejrzanych miejscach. Dobry kantor oprócz wymienionych wcześniej punktów jest w stanie zaoferować dodatkową wartość dla swoich klientów. Dla przykładu, warszawski kantor Tavex oferuje szereg dodatkowych usług. Pierwszą z nich jest możliwość zapłacenia za walutę na miejscu przelewem ze swojego konta na konto kantoru i odbiór gotówki w wybranej walucie. Kantor posiada konta w 5 największych bankach, więc większość klientów może być zainteresowana tego typu usługą. Poza tym, klienci podróżujący do krajów z walutami o specyficznych przelicznikach, jak na przykład Indonezja ze swoimi rupiami, otrzymują "ściągawkę walutową" - tabelkę z przelicznikiem złotówek na daną walutę i odwrotnie po kursie, po jakim została dokonana wymiana. Oprócz tego przy wymianie można oczywiście liczyć na firmową kopertę oraz coś słodkiego.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, gdzie musimy wymieniać walutę, bardzo polecamy wybranie solidnego kantoru i regularne korzystanie z jego usług - w tym biznesie relacje są bardzo ważne, a dobre relacje są gwarancją nie tylko lepszej obsługi, ale i często lepszych kursów!

Firma Tavex to czołowy dystrybutor złota i srebra inwestycyjnego w Europie północnej. Operując w ponad 30 biurach w 8 krajach Unii Europejskiej, Tavex oferuje ponad 50 walut z całego świata, szeroki wybór złotych i srebrnych produktów inwestycyjnych oraz usługę szybkich i tanich przekazów pieniężnych TavexWise.

KONTAKT / AUTOR
Aleksander Pawlak
Prezes Zarządu, Menedżer Działu Dewizowego
Tavex Sp. z o.o.
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.